Więcej informacji (+48) 730 131 130
Napisz do nas biuro@certlab.pl

Wiązary dachowe

Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu Naszych klientów wprowadziliśmy usługę pomocy w przygotowaniu zakładów do certyfikacji wiązarów dachowych.

Na dzień dzisiejszy oprócz certyfikacji drewna konstrukcyjnego coraz częściej zgłaszają się do nas właściciele tartaków zainteresowani produkcją wiązarów dachowych. Technologia ta, jest stosowana od wielu lat w Europie (kraje skandynawskie) czy Ameryce północnej (USA czy Kanada). Obecnie dość szybko wkracza do Polski i stanowi nowy produkt na naszym rynku, będący alternatywą dla standardowych więźb dachowych.

Elementy wchodzące w skład wiązarów dachowych to:

  • odpowiednio przycięty element z drewna konstrukcyjnego;
  • płytka kolczasta.

Elementy drewniane łączone są ze sobą za pośrednictwem płytek kolczastych, posiadających wytłoczone kolce. Płytki za pomocą specjalistycznych maszyn (pras hydraulicznych) wciskane są w drewniane elementy. Stworzone w ten sposób połączenie jest trwałe i gwarantujące dużą wytrzymałość, a wyeliminowanie skupienia naprężeń, (co ma miejsce przy technologii z użyciem gwoździ) pozwala uzyskać konstrukcję o wysokich parametrach pod względem trwałości.

Drewno użyte do produkcji wiązarów dachowych musi posiadać oznakowanie CE, a co za tym idzie zakład musi mieć wdrożoną Zakładową Kontrolę Produkcji oraz przejść przez proces, jakim jest Certyfikacja Drewna Konstrukcyjnego zgodnie z normą EN 14081-1:2005+A1:2011.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wiązarów dachowych. Aby uzyskać możliwość legalnego wprowadzenie do obrotu wyrobów, jakimi są wiązary dachowe, należy przeprowadzić w zakładzie ich Certyfikację, której podstawą jest norma: EN 14250: 2010 Konstrukcje drewniane. Wymagania produkcyjne dotyczące prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych łączonych płytkami kolczastymi.

Nasza firma świadczy usługi w zakresie przygotowania Waszego zakładu do Certyfikacji zarówno tarcicy konstrukcyjnej wykorzystywanej do tworzenia więźb dachowych jak i przygotowaniu do Certyfikacji produkowanych wiązarów dachowych. Oba te procesy można połączyć i przejść proces Certyfikacji za jednym razem lub ewentualnie każdy z nich wykonać osobno. Należy jednak pamiętać, że do wiązarów dachowych stosuje się jedynie tarcicę konstrukcyjną z aktualnym certyfikatem CE.

W ramach współpracy pomagamy w przygotowaniu całej dokumentacji Zakładowej Kontroli Produkcji – ZKP oraz przeprowadzamy szkolenie brakarskie dla Państwa pracowników.
Dokumentacja niezbędna, aby Certyfikacja mogła zakończyć się uzyskaniem Certyfikatu CE, jest opracowywana przez nas, po konsultacji i inspekcji Waszego zakładu produkcyjnego. Podczas spotkania zadajemy szereg pytań odnośnie całego procesu produkcyjnego jak i funkcjonowania firmy. Dane te pozwalają w szybki i bardzo przystępny sposób stworzyć dokumentację, która bez najmniejszych problemów zostanie wdrożona, jako część składowa działalności Państwa zakładu.

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie szkolenia brakarskiego dla pracowników oraz omówienie kontroli jaka jest wymagana przy produkcji wiązarów dachowych.
Z osobami odpowiedzialnymi za kontrole wypełniamy przykładowe rozpiski produkcyjne w celu wyeliminowania błędów interpretacyjnych podczas faktycznych produkcji jakie będą miały miejsce po uzyskaniu przez firmę Certyfikatu uprawniającego w sposób legalny wprowadzać na rynek wiązary dachowe.

Oczywiście jesteśmy także obecni podczas procesu certyfikacji drewna konstrukcyjnego czy wiązarów przez jednostkę notyfikowaną. Nasza obecność sprawia, że czują się Państwo pewniej podczas tego etapu, a jakiekolwiek potknięcia z Waszej strony są przez nas w sposób subtelny korygowane i naprowadzamy Was na właściwy tok myślenia.